Skip to content

Projeksiyon, Perde ve Sunum Sistemleri

Büyük ekran keyfi

Projeksiyon Cihazı Nedir ?

Bilgisayar veya Televizyondaki görüntüleri daha  büyüterek beyaz perdeye yada duvara aktarmaya yarayan cihaza Projeksiyon Cihazı denir. Bu tür cihazlar genelde sunumlarda , sinema sistemlerinde kullanılır bu işi biraz daha oyun meraklıları için evde oyun oynamak için kullananlar bile vardır.

Projeksiyon Kriterleri;

Çözünürlük : Bu özelliklik grafik ,izleyeceğiniz filim,oyun ,sunumlar bununla doğrudan etkilidir. Görüntüyü oluşturan noktalar ( Pixcel ) ne kadar çok ise o kadar görüntü artar ayrıntılı olarak görüntülenir. 3D – 1920×1080 , 1280×1024 gibi çözünürlükte projeksiyon cihazları mevcuttur.

Parlaklık  : Projeksiyon cihazının yaydığı görünebilir ışık mikatarıdır. Işık miktarnının önemi salon büyüklüğüne durumları göz önüne alınmalıdır.

Kontrast
Kontrast renkler arasındaki zıtlık anlamına gelir, projeksiyon cihazı içerisindeki renk işlemci donanımları, prizmatik donanımlar, membranlar görüntü kalitesini belirler. Yüksek kontrast kırmızı bir elmayı ne kadar doğal tonlarında görebileceğinizi gösterir. Yada ekranda siyah olması gereken alanların ne kadar siyah olacağını gösterir. Yüksek kontrast ışık yansımalarını engeller ve koyu siyahların oluşmasını sağlar.

Projeksiyon cihazlarının farklı özelliklerde sesi alacak, görüntüyü aktaracak girişleri mevcuttur. Yakın zamana kadar mutlaka harici bir kaynak (bluray oynatıcı, ps3, medya oynatıcı) isteyen projektörler, şimdilerde USB’den direk oynatabildiği gibi dahili hafızası olan modeller de mevcuttur. Hoparlörü sayesinde ses çıkışı da alabilirsiniz.

 

 

Ayrıca projeksiyon cihazları kullanım alanına göre farklı ek özellikler de içerebilir, örneğin okullarda akıllı kalemiyle birlikte akıllı tahta işlevine sahip projektörler olduğu gibi, konferans salonlarında değiştirilebilir lense sahip projektörler de kullanılabilir. Ultra kısa mesafe, kısa mesafe projeksiyon cihazları yakından büyük ekran almak isteyen kullanıcılar için uygundur.

Ampül Ömrü: Projeksiyonlarda kullanılan Ampül ömrü önemlidir. 1000-10000 saat ömürlü ampüller mevcuttur. 

Projeksiyon Cihaz Çeşitleri : Piyasada Genelde Lcd , Dlp çeşitleri yaygın olarak üretilen ve kullanılan çeşitlerdir. Görüntüleri duvara yada perdeye aktarmak için yüksek bir ışık görüntüsüne ihtiyaç vardır. Kullanılacak bu lamba ve gücü satın alınım için bir kriterdir.

Lcd : Bu projeksiyon cihazında üç sıvı kristal panel,lamba ve lens yardımı ile görüntü oluşturulur.Bu tür projeksiyonlarda üç ana renk yani kırmızı ,mavi ,yeşil bu üç renk panellerden geçerek  dichroic panellerde birleşerek görüntüyü oluşturur.

Dlp ; Dlp ( Digital Lingt Processing ) cihazları optik yarı iletken teknoloji kullanırlar. Resim oluşabilmesi için ışığı yansıta bilen bincelerce alüminyum ayna parçacıkları oluşur.

Dlp görüntü teknolojisinde oluşturulan görüntü sayısı kadar chip bulunur.

 

Bize ulaşın

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi – Cuma: 08:00 am – 18:00 pm
Cumartesi: 08:00 am – 14:00 pm

TELEFON NUMARALARIMIZ

0 532 395 96 36 / 0 252 313 85 37

Hemen yazın
1
Yardıma ihtiyacın var mı?
Merhaba :)
Merak ettiğininiz konu ile ilgili konu ile ilgili 9:00 - 19:00 saatleri arasında yazabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım.